Dr Medient

Çalışma SaatleriHergün : 7/24Telefon0 541 903 64 25Ziyaret Edinİstanbul / Türkiye

Bademcik Geniz eti Ameliyatı

Çoğunlukla çocuk yaşlarda daha sık yapılan bir ameliyat olsada erişkin yaşlarda da yapılabilmektedir. Geleneksel olarak soğuk cerrahi olarak tanımlanan klasik yöntemle makas, bistürü gibi cerrahi aletler kullanılarak bademciklerin kapsülüyle birlikte sıyrılarak çıkarılması yaygın bir uygulamadır

Bademcik Geniz eti Ameliyatı

Bademcik Genizeti Ameliyatı

Bademcik Geniz eti Ameliyatı

Title:

Açıklama:

Bademcik Geniz eti Ameliyatı

Bademcik Genizeti Ameliyatı

Zamanla teknolojinin sağlık alanına girmesiyle termal welding, lazer ve radyofrekans la bademcik ameliyatı dahada konforlu hale gelmiştir.  Bu cihazların kullanımıyla doku hasarı azlmış , kanam ariski en aza indirilmiştir. Bazı hastalarda bademciğin tamamını almak yerine kısmi bir cerrahi ile küçültülmesi mümkündür.

Geniz eti genellikle 12-14 yaşlarında küçülüp kaybolur. Çocuklarda östaki borusunu kapatıp kulakta su topladığında, yada ileri dercede büyüyüp nefes alma problemi  oluşturduğunda operasyonu planlanabilr.


Bademcik Ameliyatı kimlere yapılmalıdır ?

Yılda 5- kez bademcik ilthabı geçirenlerde

Uyku apnesi ve horlama sorununa sebep olacak kadar büyük olduğu durumlarda

Romatizmal ateş , kalp kapak hastalığı ve böbrek hastalığına sebep olduğu durumlarda

Bademcik absesi oluşumunda

Tümöral oluşumlarda

Nadiren bademcik taşları ve ağız kokusu sebebiyle opere edilebilirler.Geniz eti ameliyatı kimlere yapılmalıdır?

Çocuklarda ileri derecede solunum ve beslenme problemlerine bağlı büyüme gelişme gerilemesine neden olduğu durumlarda

Uzun süre burun tıkanıklığına bağlı ağızdan nefes alma sonrası diş yapısı bozulan çocuklarda

Antibiyotik kullanımına rağmen sık tekrarlayan geniz eti iltihaplarında

Tedaviye cevap vermeyen kulakta sıvı toplanması olan seröz otit hastalarında kulağa tüp takılmasıyla birlikte yapılır.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır?

Bademcik ve geniz ameliyatı çoğunlukla çocuk yaşlarda yapılan ameliyatlardır. Genellikle 3 yaş sonrasında planlama yapılır ancak aşırı dercede tıkayıcı durumlarda solunum probleminin varlığına bağlı olarak 2 yaşında da ameliyat yapılabilir. Geniz eti yaklaşık14 yaş civarında tamamen kaybolacağından bu yaştan sonra pek yapılmaz. Bademcik ameliyatı için üst yaş diye bir sınır yok her yaşta gerektiğinde ameliyat olabilir. Ameliyat yapmanın  mevsimle bir ilişkiside yoktur , yaz kış her zaman yapılabilir.

Bademcik, geniz eti ameliyatı ve Termal Welding

Bademcik ameliyat yarım saat ila bir saat civarında genel anestezi altında yapılır. klasik cerrahi  yöntemiyle makas ,bistürü gibi cerrahi aletler kullanılarak bademciklerin kapsülüyle birlikte sıyrılarak yapılır. Lazer ve radyofrekans ile de bademcik ameliyatı yapılabilse de  son yıllarda en çok termal welding ile yapılmaktadır. Termal welding ile yapıldığında çevre dokulardaki hasar daha az olacağından ameliyatta kanama minimum seviyede olur. Ameliyat sonrası da daha hızlı bir iyileşme ve daha az ağrı görülür.

Bademcik Ameliyatı sonrası süreç

Genellikle hastanın özel bir problemi yoksa aynı gün taburcu edilir. İlk 2-3 gün boğaz ve kulağa vuran ağrı, yutma zorluğu şikayetleri sık görülür. İlk 2-3 gün yumuşak ve sıvı gıdalar tavsiye edilir. Sıcak ve asitli yiyecekler ağrı ve yanma şikayetlerini artıracağı için ılık yada soğuk yiyeceklerin  alınması tavsiye edilir. Dondurma soğuk ve yumuşak bir yiyecektir. Özellikle soğuğun ağrı azaltıcı özelliği ve çocukların sevdiği bir yiyecek olması nedeniyle dondurma sıkça tavsiye edilen bir yiyecektir.

Bademciklerin alındığı bölgelerde 2. günden sonra beyaz aft görünümünde iyileşme dokusu görülür. Bu iltihabı bir yapı zannedilmemelidir.

  Kategori
  Ameliyat, Tedaviler
  Fiyat Aralığı
  İyileşme Süreci
  3-11 gün
  Yaş Aralığı
  2-70 Yaş Aralığı
  Call Now ButtonTıkla Ara