Dr Medient

Çalışma SaatleriHergün : 7/24Telefon0 541 903 64 25Ziyaret Edinİstanbul / Türkiye

Burun Kemik Eğriliği

Burun boşluklarını ikiye ayıran burun dikmesine septum denir. Septumun üst ve ön kısımları kıkırdak alt ve arka kısımları kemik yapılardan oluşur.

Burun Kemik Eğriliği

Burun Kemik Eğriliği

Burun Kemik Eğriliği

Title:

Açıklama:

Burun Kemik Eğriliği

Burun Kemik Eğriliği

Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Septum Deviasyonu

Burun kemiği olarak da adlandırılan bu yapı doğum sırasında yada sonrasında travmaya bağlı olarak sağa sola eğrilebilir. Bebeklerde ve çocuklarda kemikler tam sertleşmediği için düştüklerinde tam bir kırılma ve morarma olmaz.

Bu yüzden birçok zaman ne zaman eğrilme başladığı bilinemez. Birçok zamanda kırık olmadan kıkırdak yapı kemik üzerinden sağa sola kayarak bir tarafı tıkayıcı hale gelebilir.

Septum Deviasyonu nasıl anlaşılır?

Burun kemiğinde oluşan eğrilik ( deviasyon) nedeniyle eğriliğin olduğu tarafta burun tıkanıklığı başlar. Burun deliklerinin yan kısımlarında da burun etleri bulunur.

Bu burun etlerinin görevi gelen havayı ısıtmak, nemlendirmek ve gelen havadaki tozları tutmaktır. Bu görevlerini  belli bir süre bir taraftaki burun etlerinin içine kan dolarak şişmesiyle yaparlar. Burun kemik eğriliği yada burun eti problemleri yoksa normaldeburun etlerindeki bu ritmik  şişme tıkanıklık yapmaz.

Burun eğriliği olan tarafta doğal olarak bir burun tıkanıklığı oluşur. Havanın iki delikten de düzenli olarak  geçmesini sağlayan burun etleri eğriliğin karşı tarafında doğal olarak daha da büyür.  Bu büyüklük burun etlerinin ritmik olarak tek  taraflı şişme zamanlarında  daha da tıkayıcı hale gelir.  Burun eğriliği ( deviasyonu ) olan kişilerde bazen bir tarafım bazen diğer tarafım tıkanıyor diye şikayetleri olur.

Burun tıkanıklığı şikayetleri olan birçok kişide 4 günden fazla kullanılmasını istemediğimiz halde burunu açmak için kullanılan spreylere karşı  otrivin bağımlılığı iladin bağımlılığı gelişebilmektedir

Septum Deviasyonu tanısı nasıl konulur?

Burun kemik eğriliğinin tanısı için öncelikle iyi bir fizik muayene ile eğrilik ve burun etlerinin büyüklüğü tespit edilir. Burun arka bölgesini görebilmek için muayene sırasında burun etleri spreyle küçültülür. Bu sayede hem arka taraftaki  problemler teşhis edilebileceği gibi hem de kişinin ameliyat sonrası ne kadar rahat nefes alabileceği de  kendisine gösterilmiş olur.

Burun kemiği eğriliği sinüzit yada konka bülloza gibi hastalıklarla birlikte de olabilir. Bütün yapıları bir bütün olarak görmek ve iyi bir tedavi  için genellikle bilgisayarlı  tomografi kullanılır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı

Burun kemik eğriliğinin tedavisi sadece ameliyat ile düzeltilerek yapılır. Ameliyat genel yada lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 40 dakikalık bir ameliyattır. Burun içinden yapılan bir kesiyle kıkırdak ve kemik yapılar yeniden şekillendirilerek orta hatta düz bir yapı haline getirilir. Burun etlerindeki büyüklük radyofrekans ile küçültülür. Varsa sinüslerdeki ve diğer yapılarda tedavi edilir.

Ameliyat bitiminde nefes almayı sağlayan içinde hava kanalı bulunan slikon tamponlar  yerleştirilir.   Ameliyat sonrası kesi izi ve morarma olmaz. Hasta ameliyattan  3 saat sonra yemeğini yer ve  taburcu olabilir. Hasta koruyucu amaçlı bir antibiyotik ve bir ağrı kesici ile taburcu olsa da genellikle ağrı kesici kullanmasına  ihtiyaç olmaz.  İki gün sonra slikonlar bir dakikalık basit bir işlemle alınır ve hasta normal hayatına döner.

  Kategori
  Ameliyat, Estetik, Tedaviler
  Fiyat Aralığı
  İyileşme Süreci
  1-5 Gün
  Önerilen Yaş
  17-70 Yaş Aralığı
  Call Now ButtonTıkla Ara