Dr Medient

Çalışma SaatleriHergün : 7/24Telefon0 541 903 64 25Ziyaret Edinİstanbul / Türkiye

Vertigo Baş Dönmesi

Vertigo Baş Dönmesi

Vertigo Baş Dönmesi
https://www.drmedientt.com/wp-content/uploads/2020/04/vertigo_bas_donmesi_atrium_kbb_as8a78s7d.jpeg
https://www.drmedientt.com/wp-content/uploads/2020/04/vertigo_bas_donmesi_atrium_kbb_as54d54.jpg
https://www.drmedientt.com/wp-content/uploads/2020/04/vertigo_bas_donmesi_atrium_kbb_as54s548z.jpg
https://www.drmedientt.com/wp-content/uploads/2020/04/vertigo_bas_donmesi_atrium_kbb_hybs54asd5n.jpg
https://www.drmedientt.com/wp-content/uploads/2020/04/vertigo_bas_donmesi_atrium_kbb_yas78d7.jpg

Vertigo Baş Dönmesi

Title:

Açıklama:

Baş Dönmesi Vertigo Atrium Kbb Kliniği

Baş Dönmesi Vertigo Atrium Kbb Kliniği

Baş Dönmesi Vertigo Atrium Kbb Kliniği

Vertigo Baş Dönmesi Tedavisi Atrium KBB

Vertigo Baş Dönmesi Atrium Kbb Klinik

Vertigo Baş Dönmesi

Vertigo Baş Dönmesi

Vertigo Baş Dönmesi Nedir ?

Vertigo herkesin anlayacağı dilde baş dönmesidir. Baş dönmesi,  vertigo kişinin dengesini kaybetmesi , çevrenin etrafında dönüyormuş gibi yada  yerin ayakları altından kayıyormuş gibi hissidir.
Baş dönmesine genellikle  bulantı kusma, kulaklarda uğultu ve çınlama hisleri eşlik eder. Dengeyi  iç kulaktaki yarım daire kanalları, gözler, kas iskelet sistemi ve  bunların birbiriyle  ilişkisini sağlayan sinir sistemi oluşturur. Bu yapıların herhangi birinde bozulma olursa denge bozulur ve baş dönmesi vertigo ortaya çıkar.

Baş Dönmesi vertigonun nedenleri Nelerdir ?

Baş dönmesi sebeplerinin çoğu  periferik vertigo olarak sınıflandırılan iç kulaktaki denge merkezi ve buradan verileri beyne götüren sinirdeki tümörleden kaynaklanır. Bu tip vertigolar kulak burun boğaz uzmanlarınca teşhis ve tedavi edilirler. Santral vertigolar ise beyin  kaynaklı olduğu için genellikle nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilirler.

Denge içkulakta bulunan yarım daire kanallarının  içindeki sıvının ne tarafa aktığını anlayan sensör görevi gören yosun gibi sinir uçları  sayesinde oluşur. Bu sıvı içeriğinde yada bu sinir uçlarında oluşan bozulmalarda baş dönmesi vertigo ortaya çıkar.

Sinir uçlarında var olan kristaller üzüntü stres, tansiyon yükselmesi yada düşmesi gibi birçok durumda  koparak kanal içine düşerler. Buraya düşen kristallerde kişinin posizyonu değiştikçe hareket ederek baş dönmesine sebep olurlar.

Denge sinirinin  uçlarında oluşan küçük iltihaplanmalarda da yaygın bir baş dönmesi vertigo ortaya çıkar.

Meniere hastalığındaki gibi içkulaktaki sıvının değişmesi de vertigo, baş dönmesinin sebeplerindendir.

İçkulaktan başlayıp dengeyi beyne götüren sinirin kulaktan çıktığı köşede oluşan tümörleri de vertigo baş dönmesinin sebepleri arasındadır.

Beyin kanaması , pıhtıya bağlı damar tıkanıklıklarında  oluşan beyin hasarlarında da  vertigo, baş dönmesi ortaya çıkabilir.

Baş Dönmesi vertigonun Belirtileri Nelerdir ?

Etrafın kişinin çeversinde dönmesi

Yerin ayakların altından kayıyormuş hissi

Kayıkkta sallanıyor hissi

Bulantı , kusma

Kulakta uğultu , çınlama

Gözlerde titreme nistagmus

Baş Dönmesi vertigoda nasıl tanı konulur?

Baş dönmesi, vertigo tanısında en önemli kriter hastalığın öyküsüdür. Başlangıç zamanı, şiddeti, atakların seyri ve sıklığı, pozisyonla ilişkisi yatarken mi daha çok ayaktayken mi daha çok görülüyorolması tanıda çok önemlidir. Bu soruların cevapları %70 tanı koymaya yeterlidir. Kulakta çınlama veya uğultu  varsa işitme testi mutlaka yapılmalıdır. Gözlerde tireme nistagmus varlığı ve bunun ne tarafa olduğu  periferik (iç kulak ) veya santral  ( beyin ) kaynaklı vertigo ayırımında çok değerlidir. Daha ileri ayırıcı tanılarda denge testleri ve MR görüntüleme ile kesin tanı konulur.

Baş Dönmesi vertigonun tipleri nelerdir?

İç kulak kristallerinin oyması, (  benign pozisyonel vertigo )

Vestibuler nörit

Meniere hastalığı

Metabolik hastalıklara bağlı vertigo

Beyin veya denge siniri kaynaklı tümörlere bağlı vertigo

Baş Dönmesi vertigo nasıl tedavi edilir?

Baş dönmesinde tedavi oluşum sebebine göre değişiklik gösterir. Genellikle şikayetleri azaltmak,   bulantı kusmayı gidermek için çeşitli ilaçlar verilir.  Pozisyonel vertigo,  kristallerin oynaması olarak bilinen baş dönmesinde ilaç verilmeksizin yapılacak manevrayla %90 nın üzerinde  ilk seansta hastalık düzeltilebilinir.
Beyin kaynaklı olgularda mutlaka tansiyon düzenlenmeli, damar tıkanıklıkları varsa beraberinde kan sulandırıcılar, kan  akımını artırırıcı ilaçlar verilmelidir. Kronik vertigo baş dönmelerinde ise çeşitli egzersizler ile rehabilitasyon yapılarak hastalar tedavi edilebilinir.

    Kategori
    Acil Kbb
    Call Now ButtonTıkla Ara